تاریخچه مجموعه :

 

در اصل قدمت عطاری دانیال به اوایل قرن 12 هجری شمسی و دوره های پایانی پادشاهی محمد شاه قاجار و  آغاز پادشاهی شصت  ساله ناصرالدین شاه باز میگردد ، در یکی از خانه های سبز میدان تهران کودکی خلاق و باهوش بنام محمد جعفر چشم به جهان گشود . پدر محمد جعفر دکانی در بازار سبز میدان تهران داشت و در آن به شغل عطاری مشغول بود .

در آن دوران جامعه از درد بی سوادی رنج می برد . پدر محمد جعفر که خود دستی در طبابت با گیاهان دارویی داشت از بیم عقب ماندن علمی ، سعی در تربیت فرزند خویش (جهت ادامه یافتن مسیر شغلی و انتقال علم خود) و همچنین ارائه و معرفی افراد سرشناس طب سنتی و کتاب های نفیس ، همراه با فرمول های گیاهی ناب که حاصل تجربه ی چندین ساله ی خود بود نمود .

آموزش گیاهان دارویی و شناسایی طبایع و خواص گیاهان به کودکی خردسال کار آسانی نبود اما با صبر و سعه صدر پدر محمد جعفر شیفته ی حرفه ی پدر گردید .

بسیاری از روزها و شب ها در کوه ها و دشت ها برای چیدن گیاهان طی میشد . برای کودکی بازیگوش چون محمد جعفر این موضوع دشوار اما  لذت بخش بود . پدر تمام نسخ قدیمی  و معتبر در رفع بیماری های مختلف را به فرزند خود آموزش داده  که در نهایت بازخورد عجیبی از فرزند خود گرفت .

در عنفوان جوانی محمد جعفر به مانند طبیبی کارکشته گشته شده بود که اغلب مردم به وی برای بهود بیماری ها مراجعه میکردند ، گویی ابن سینایی دیگر به دنیا معرفی شده . پس از مدتی به او لقب عطارباشی داده شد .

غلامحسین ملقب به آمیرزا :

محمد جعفر در سال 1276 عطاری باشی ازدواج کرد که ماحصل ازدواج آنان فرزندی به نام غلامحسین (آمیرزا) بود . آمیرزا نیز به مانند پدر و پدر بزرگ علاقه و استعداد زیادی در زمینه طبابت گیاهی داشت . و از کودکی و نوجوانی در دکان پدر واقع در سبز میدان مشغول فعالیت بود تا بالاخره در سال 1290 و در سن 24 سالگی چنان مهارتی از خود نشان داد  که پدر ، مجاب شد اجازه ی استقلال آمیرزا را بدهد .

آمیرزا در میدان دروازه شمیران دکانی را راه اندازی کرد بنام عطاری کربلایی و در آنجا مشغول به کار شد . وی در سال 1323 با محترم السادات ازدواج کرد که ماحصل ازدواج این دو ، چهار پسر و دو دختر بود . در ابتدا احمد و در ادامه به واسطه موفقیت او ، محمد تقی و رضا نیز  هریک بطور مستقل حرفه پدر را ادامه دادند .

محمد تقی (ملقب به دانیال) :

محمدتقی در سال 1329 بدنیا آمد . وی پس از اتمام تحصیل در نیروهوایی ارتش مشغول به فعالیت بود اما باتوجه به علاقه و استعدادی که در زمینه طب سنتی داشت بطور مداوم در این زمینه مطالعه میکرد.

وی در سال 1355 با نرگس ازدواج کرد که ماحصل آن 4 فرزند به ترتیب نسترن ، یاسمن ، دانیال و کامیار است .

نهایتاً در سال 1360 در محله قلهک تهران عطاری تأسیس کرد بنام کربلایی  و پس از 7 سال یعنی در سال 1367 به نزدیک شهرک اکباتان (جنب کارخانه شوکو پارس) نقل مکان کرده و نام عطاری خود را به نام پسر بزرگ خود یعنی دانیال تغییر داد .

مطالعه ی شبانه روزی و پشتکار و همت همسر ، باعث شد آوازه ی عطاری دانیال در محله های اطراف گسترده شده و فرد جدیدی بنام آقای دانیال مردم معرفی گردد .

پس از چندین سال مردم زیادی نه تنها از شهرک اکباتان بلکه از دورترین نقاط تهران و شهرستان ها جهت دیدار با آقای دانیال و رفع مشکلاتی که با طب سنتی قابل رفع شدن بود مراجعه میکردند .

امروز و پس از نزدیک به 40 سال فعالیت آقای دانیال عزیزان بسیاری از ایشان و اقداماتشان به نیکی یاد میکنند .

تعداد زیادی از عطاری ها در تهران و شهرستان ها همان شاگردان آقای دانیال هستند که پس از چند سال آموزش در فروشگاه ایشان ، اعلام استقلال کرده و خود عطاری مستقلی را راه اندازی کردند .

ورود دانیال :

با ورود به دهه ی 70 پسر بزرگ یعنی دانیال کار پدر را گسترش داده و شروع به توزیع و عرضه گیاهانی با کیفیت به عطاری های با سابقه خوش نام در تهران و شهرستان ها کرد .

ورود نسترن :

در اوایل دهه 80 نیاز به علمی تر شدن کار مجموعه بود بنابراین نسترن وارد حرفه ی پدر شد و به تیم  عطاری دانیال اضافه شد .

تا این لحظه گیاهان پاکسازی و قربالگری میشدند ، از این پس و با ورود نسترن و مطالعات و دوره های علمی که او گذرانده بود گیاهان دارویی با علم روز تطبیق داده میشد که ماحصل آن بهترین خروجی و رضایت دو چندان مراجعین از مجموعه جهت رفع مشکلات و خواسته هایشان شد  .

ورود کامیار :

در اوایل دهه ی 90 بخاطر گستردگی کار مجموعه کامیار جهت پیشرفت بهتر فروشگاه به مجوعه اضافه شد تا دانیال بهتر بتواند برروی فروش عمده گیاهان دارویی تمرکز کند .

ورود یاسمن : 

روند کار طب سنتی در دهه 90 کمی متفاوت شد . حساسیت برروی درمان طب سنتی ، علمی شدن موضوع گیاه دارویی و داروی گیاهی مجموعه ی آقای دانیال را به فکر فرو برد . با توجه به بروز شدن قوانین سازمان غذا دارو ،نیاز به ثبت فرمول های پدر احساس شد اما این مهم تنها از دست یک نفر بر می آمد . دختری توانمند با پشتکاری مثال زدنی که نظیرش در خانواده پیدا نمیشد .

ثبت شرکت یاس فارمد ایرانیان (یاس ناب)

یاسمن ؛ سال 1396 سال ثبت شرکت بود . ورود یاسمن به سیستم کار خانواده مجوعه ی دانیال را وارد فاز جدیدی کرد . ثبت داروها و فرمول های پدر در سازمان غذا و دارو یکی از مهم ترین و بزرگ ترین دستاوردهای مجموعه شد .

و این مهم پس از تلاش شبانه روزی یاسمن و کارهای سخت و طاقت فرسا جهت بروز کردن فرمول ها ، ارتباط با کارخانه و همزمان ثبت و ارتباط مداوم با سازمان غذا دارو جهت بی نقص بودن موارد داشت .

به پیشنهاد کامیار و با توافق اعضاء خانواده ، به پاس قدردارنی از زحمات یاسمن ، نام شرکت یاس فارمد ایرانیان با برند یاس ناب گردید .

امروز و پس از گذشت 200 سال از قدمت مجموعه ی ما مفتخریم به تولید محصولاتی که تنها صرفاً جنبه تجاری ندارند و شعار اول و آخر ما کمک به روند درمان بیمارانی است که به توصیه ی پزشکان عزیز داروی گیاهی مصرف میکنند .

 

اکنون تعداد زیادی محصول در شرف ثبت و عرضه در سراسر کشور قرار دارد که قادر است با بسیاری از داروهای گیاهی در سرتاسر دنیا رقابت کند .